| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | BlackBerry OS 7 |
| Dimension | 120 x 62 x 11.5 mm (4.72 x 2.44 x 0.45 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz)- Optical trackpad |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 1700 / 2100HSDPA 850 / 1900 / 2100 / 800 |
| SIM | Mini-SIM |
| Announced | August, 2011 |
| Status | September, 2011 |
| Display | Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.7 inches (~52.4% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 5 MP, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, face detection |
| Video | 720p |
| Front Camera | No |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4 GB, 768 MB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| Battery | Capacity | Removable Li-Ion 1230 mAh battery |
| Stand-by | Up to 330 h (2G) / Up to 320 h (3G) |
| Talk time | Up to 4 h 40 min (2G) / Up to 6 h 50 min (3G) |
| Music play | Up to 44 h |
| Tests | Display | Contrast ratio: 1413:1 (nominal) |
| Loudspeaker | Voice 67dB / Noise 65dB / Ring 75dB |
| Audio Quality | Noise -86.8dB / Crosstalk -86.5dB |
| Camera | Photo / Video |
| Tests | SAR US | 1.12 W/kg (head) ? ? 0.86 W/kg (body) ? ? |
| Tests | SAR EU | 0.82 W/kg (head) ? ? 0.45 W/kg (body) ? ? |
| CPU | 1.2 GHz QC 8655 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM, BBM 6 |
| Browser | HTML |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | Yes, MIDP 2.1 |
| Colors | Black |
| Others | - Social feeds - BlackBerry maps - Document viewer - MP3/WMA/WAV/eAAC+/FlAC player - DivX/XviD/MP4/WMV/H.264 player - Organizer - Voice memo/dial |