| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | BlackBerry OS 6.0 |
| Dimension | 111 x 62 x 14.6 mm (4.37 x 2.44 x 0.57 in) |
| Weight | 161 g (5.68 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 1900 / 2100 /800 |
| SIM | Mini-SIM |
| Announced | August, 2010 |
| Status | August, 2010 |
| Display | Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.2 inches (~46.1% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 5 MP, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging |
| Video | 480p@24fps |
| Front Camera | No |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot), 4 GB included |
| Internal | 4 GB storage, 512 MB RAM, 512 MB ROM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| Speed | HSPA |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, UMA (carrier-dependent) |
| Bluetooth | Yes, v2.1 with A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| Battery | Capacity | Removable Li-Ion 1300 mAh battery |
| Stand-by | Up to 432 h (2G) / Up to 336 h (3G) |
| Talk time | Up to 5 h 30 min (2G) / Up to 5 h 40 min (3G) |
| Music play | Up to 30 h |
| Loudspeaker | Voice 65dB / Noise 65dB / Ring 65dB |
| Audio Quality | Noise -89.0dB / Crosstalk -89.2dB |
| Camera | Photo |
| Tests | SAR US | 0.91 W/kg (head) ? ? 0.68 W/kg (body) ? ? |
| Tests | SAR EU | 0.86 W/kg (head) ? ? 0.81 W/kg (body) ? ? |
| CPU | 624 MHz |
| Sensors | Proximity |
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML |
| Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Colors | Black, White, Dark Orange |
| Others | - Social feeds - BlackBerry maps - Document viewer (Word, Excel, PowerPoint) - Media player MP3/WMA/eAAC+/FlAC/OGG player - Video player DivX/XviD/MP4/WMV/H.264 - Organizer - Voice memo/dial |