| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | BlackBerry OS 10.2, upgradable to 10.3.1 |
| Dimension | 120 x 66 x 10.8 mm (4.72 x 2.60 x 0.43 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 1700 / 1900 / 2100 - SQR100-1HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - SQR100-2, SQR100-3 |
| 4G Network | LTE 700 / 850 / 1700 / 1900 / 2100 - SQR100-1LTE 800 / 900 / 1800 / 2600 - SQR100-2 |
| SIM | Micro-SIM |
| Announced | May, 2013 |
| Status | June, 2013 |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.1 inches (~39.1% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 5 MP, 2592 ? 1944 pixels, autofocus, LED flash, check quality |
| Features | Geo-tagging, touch focus, image stabilization |
| Video | Yes, 1080p@30fps, video stabilization, check quality |
| Front Camera | Yes, 2 MP, 720p |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8 GB, 2 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration, MP3 ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | Yes, v4.0 with A2DP, LE |
| NFC | Yes (market dependent) |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Ion 2180 mAh battery |
| Stand-by | Up to 336 h (3G) |
| Talk time | Up to 12 h 30 min (3G) |
| Tests | Display | Contrast ratio: 1293:1 (nominal) / 1.682:1 (sunlight) |
| Loudspeaker | Voice 75dB / Noise 69dB / Ring 76dB |
| Audio Quality | Noise -91.7dB / Crosstalk -90.7dB |
| Camera | Photo / Video |
| Battery Life | Endurance rating 55h |
| Tests | SAR US | 1.33 W/kg (head) ? ? 0.85 W/kg (body) ? ? |
| Tests | SAR EU | 1.38 W/kg (head) ? ? 0.85 W/kg (body) ? ? |
| Features | Chipset | Qualcomm MSM8960 Snapdragon S4 Plus |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Krait |
| GPU | Adreno 225 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM, BBM 6 |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio (after SW upgrade) |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Java | Yes, MIDP 2.1 |
| Colors | Black, White, Red, Gray, Pink |
| Others | - BlackBerry maps - Organizer - Document viewer - Photo viewer - MP3/WMA/WAV/eAAC+ player - Xvid/MP4/WMV/MKV/H.264 player - Voice memo/dial - Predictive text input |