| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | BlackBerry OS 10.3.1 |
| Dimension | 144 x 72.8 x 9.5 mm (5.67 x 2.87 x 0.37 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 - North America HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Global |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 13(700), 17(700) - North America LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - Global |
| SIM | Yes |
| Announced | 2015, March |
| Status | Available. Released 2015, April |
| Display | Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches (~65.7% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 8 MP, 3264 x 2448 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 2 MP, 720p |
| Internal | 16 GB, 2 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | v4.0, A2DP, EDR, LE |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Ion 2800 mAh battery |
| Talk time | Up to 25 h |
| Features | Chipset | Qualcomm MSM8960 Snapdragon S4 Plus |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 225 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM, BBM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | Yes, MIDP 2.1 |
| Colors | Black, White |
| Others | | | - Active noise cancellation with dedicated mic - BlackBerry maps - Organizer - Document viewer - Photo/video editor - MP3/WAV/eAAC+/FlAC/WMA player - MP4/H.264/WMV player | |