| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | BlackBerry OS 7.0 |
| Dimension | 109 x 60 x 11.2 mm (4.29 x 2.36 x 0.44 in) |
| Weight | 98 g (3.46 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 1900 / 2100 HSDPA 900 / 1700 / 2100 |
| SIM | Mini-SIM |
| Announced | 2011, November |
| Status | Available. Released 2011, December |
| Display | Type | TFT capacitive touchscreen |
| Size | 3.2 inches (~48.5% screen-to-body ratio) |
| Photography | Rear Camera | 5 MP, LED flash |
| Features | Geo-tagging, face detection |
| Video | 480p |
| Front Camera | No |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 512 MB, 512 MB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, UMA (carrier-dependent) |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| NFC | Carrier dependent |
| USB | microUSB 2.0 |
| Battery | Capacity | Li-Ion battery (JM-1) |
| Stand-by | Up to 360 h (2G) / Up to 360 h (3G) |
| Talk time | Up to 5 h 30 min (2G) / Up to 5 h 40 min (3G) |
| Music play | Up to 30 h |
| Tests | Display | Contrast ratio: 863:1 (nominal) |
| Loudspeaker | Voice 61dB / Noise 64dB / Ring 66dB |
| Audio Quality | Noise -85.8dB / Crosstalk -80.3dB |
| Camera | Photo |
| Battery Life | Endurance rating 39h |
| Tests | SAR US | 1.38 W/kg (head) ? ? 0.77 W/kg (body) ? ? |
| Tests | SAR EU | 1.09 W/kg (head) ? ? 0.59 W/kg (body) ? ? |
| CPU | 806 MHz |
| Sensors | Proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML |
| Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Java | No |
| Colors | Black |
| Others | - MP3/eAAC+/WMA/WAV/FLAC- player - MP4/H.264/WMV player - Organizer - Document viewer - Voice memo/dial - Predictive text input |