| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | BlackBerry OS 7.0 |
| Dimension | 115 x 66 x 10.5 mm (4.53 x 2.60 x 0.41 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| SIM | Mini-SIM - Trackball |
| Announced | May, 2011 |
| Status | August, 2011 |
| Display | Type | TFT capacitive touchscreen, 65K colors |
| Size | 2.8 inches (~32.0% screen-to-body ratio) |
| Photography | Rear Camera | 5 MP, 2592 Ñ… 1944 pixels, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection |
| Video | 720p |
| Front Camera | No |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8 GB, 768 MB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | v2.1, A2DP, EDR |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Li-Ion 1230 mAh battery |
| Stand-by | Up to 307 h (2G) / Up to 307 h (3G) |
| Talk time | Up to 6 h 40 min (2G) / Up to 5 h 50 min (3G) |
| Music play | Up to 50 h |
| CPU | 1.2 GHz QC 8655 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML |
| Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS, BlackBerry Maps |
| Java | No |
| Colors | Black |
| Others | | | - BlackBerry maps - Document viewer - MP4/WMV/H.264 player - MP3/eAAC+/WMA/WAV player - Organizer - Voice memo/dial - Predictive text input | |