| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | BlackBerry OS 7.0 |
| Dimension | 115 x 66 x 10.5 mm (4.53 x 2.60 x 0.41 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 1900 / 2100 / 800HSDPA 900 / 1700 / 2100 |
| SIM | Mini-SIM |
| Announced | May, 2011 |
| Status | August, 2011 |
| Display | Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 2.8 inches (~32.0% screen-to-body ratio) |
| Photography | Rear Camera | 5 MP, LED flash |
| Features | Geo-tagging, face detection |
| Video | 720p |
| Front Camera | No |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8 GB, 768 MB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| NFC | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| Battery | Capacity | Removable Li-Ion 1230 mAh battery |
| Stand-by | Up to 307 h (2G) / Up to 307 h (3G) |
| Talk time | Up to 6 h 30 min (2G) / Up to 5 h 50 min (3G) |
| Music play | Up to 50 h |
| Tests | Display | Contrast ratio: 1304:1 (nominal) |
| Loudspeaker | Voice 71dB / Noise 72dB / Ring 76dB |
| Audio Quality | Noise -86.3dB / Crosstalk -81.2dB |
| Camera | Photo / Video |
| Tests | SAR US | 1.19 W/kg (head) ? ? 1.03 W/kg (body) ? ? |
| Tests | SAR EU | 0.76 W/kg (head) ? ? 0.90 W/kg (body) ? ? |
| CPU | 1.2 GHz QC 8655 |
| Sensors | Proximity, compass |
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML |
| Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS support, BlackBerry Maps |
| Java | Yes, MIDP 2.1 |
| Colors | Black, White |
| Others | - BlackBerry maps - Document viewer - MP4/WMV/H.264 player - MP3/eAAC+/WMA player - Organizer - Voice memo/dial - Predictive text input |