| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | BlackBerry OS 7.0 |
| Dimension | 110 x 60 x 11.4 mm (4.33 x 2.36 x 0.45 in) |
| Weight | 107 g (3.77 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 1900 / 2100 / 800 HSDPA 900 / 1700 / 2100 |
| SIM | Mini-SIM |
| Announced | November, 2011 |
| Status | December, 2011 |
| Display | Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 2.45 inches (~28.2% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 5 MP, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, face detection |
| Video | 480p |
| Front Camera | No |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8 GB, 768 MB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| NFC | Carrier dependent |
| USB | microUSB 2.0 |
| Battery | Capacity | Li-Ion 1230 mAh battery (JM-1) |
| Stand-by | Up to 432 h (2G) / Up to 408 h (3G) |
| Talk time | Up to 5 h 10 min (2G) / Up to 5 h 20 min (3G) |
| Music play | Up to 33 h |
| Tests | Display | Contrast ratio: 1043:1 (nominal) |
| Loudspeaker | Voice 61dB / Noise 60dB / Ring 63dB |
| Audio Quality | Noise -89.4dB / Crosstalk -32.7dB |
| Camera | Photo |
| Battery Life | Endurance rating 35h |
| CPU | Marvel Tavor MG1 1.0 GHz |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML |
| Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Black, White |
| Others | - MP3/WMA/WAV/eAAC+/FLAC player - DivX/XviD/MP4/H.264/WMV player - Organizer - Document viewer/editor - Voice memo/dial - Predictive text input |