| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | BlackBerry OS 6.0 |
| Dimension | 109 x 60 x 14 mm (4.29 x 2.36 x 0.55 in) |
| Weight | 122 g (4.30 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 1900 / 2100 HSDPA 900 / 1700 / 2100 |
| SIM | Mini-SIM |
| Announced | October, 2010 |
| Status | November, 2010 |
| Display | Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.44 inches (~28.2% screen-to-body ratio) |
| Photography | Rear Camera | 5 MP, autofocus, LED flash |
| Video | Yes |
| Front Camera | No |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot), 2 GB included |
| Internal | 256 MB storage, 512 MB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, UMA |
| Bluetooth | v2.1 with A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| Battery | Capacity | Removable Li-Po 1500 mAh battery |
| Stand-by | Up to 528 h (2G) / Up to 408 h (3G) |
| Talk time | Up to 6 h (2G) / Up to 6 h (3G) |
| Loudspeaker | Voice 66dB / Noise 66dB / Ring 68dB |
| Audio Quality | Noise -89.7dB / Crosstalk -89.4dB |
| Camera | Photo |
| Tests | SAR US | 1.41 W/kg (head) ? ? 0.82 W/kg (body) ? ? |
| Tests | SAR EU | 1.15 W/kg (head) ? ? 0.40 W/kg (body) ? ? |
| CPU | 624 MHz |
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML |
| Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Colors | Black, White |
| Others | - BlackBerry maps - Document editor (Word, Excel, PowerPoint, PDF) - Media player MP3/WMA/AAC+ - Video player DivX/WMV/XviD/3gp - Organizer - Voice memo/dial - Predictive text input |