| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | BlackBerry Tablet OS v2.0 |
| Dimension | 194 x 130 x 10 mm (7.64 x 5.12 x 0.39 in) |
| Weight | 425 g (14.99 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 1700 / 1900 / 2100 / 800 |
| 4G Network | LTE band 4(1700/2100), 17(700) |
| SIM | Mini-SIM - Trackball |
| Announced | 2012, August. Released 2012, August |
| Status | Discontinued |
| Display | Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.0 inches (~54.7% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 5 MP, 2592 Ñ… 1944 pixels, autofocus |
| Features | Geo-tagging |
| Video | 1080p |
| Front Camera | 3 MP |
| Memory | Card slot | No |
| Internal | 32 GB, 1 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | v2.1, A2DP, EDR |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Po battery |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass, |
| Messaging | Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
| Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | Yes |
| Colors | Black |
| Others | - Active noise cancellation with dedicated mic - Micro HDMI port - Document viewer/editor - BlackBerry Bridge - Media player MP3/WMA/AAC+ - Video player DivX/WMV/XviD/3gp - Organizer - Predictive text input |