| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v4.2.2 (Jelly Bean), upgradable to v4.4.2 (KitKat) |
| Dimension | 154.2 x 76.4 x 7.4 mm (6.07 x 3.01 x 0.29 in) |
| Weight | 167.5 g (5.93 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | 2017, February |
| Status | Available. Released 2017, February |
| Display | Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches (~70.8% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | Dual 13 MP + 5 MP, phase detection autofocus, LED flash |
| Features | 1/3 |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 13 MP, 1080p |
| Memory | Card slot | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
| Internal | 64 GB, 4 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v2.1, A2DP, EDR |
| USB | microUSB v2.0, USB Host |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Po 3000 mAh battery |
| Features | Chipset | Mediatek MT6592 |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-450MP4 |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio with RDS |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Black |
| Others | - MP3/WAV/eAAC+/Flac player - MP4/H.265 player - Photo/video editor - Document viewe |