| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v5.0 (Lollipop) |
| Dimension | 148.8 x 72.4 x 5.5 mm (5.86 x 2.85 x 0.22 in) |
| Weight | 126.5 g (4.48 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE 800 / 900 / 1800 / 2600 TD-LTE 1900 / 2300 / 2600 |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Announced | 2015, March |
| Status | Available. Released 2015, March |
| Display | Type | OLED capacitive touchscreen |
| Size | 5.2 inches (~69.2% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 13 MP, 4160 x 3120 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face/smile detection, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 8 MP |
| Memory | Card slot | No |
| Internal | 16 GB, 2 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 12 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v2.1, A2DP, EDR |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Po 2700 mAh battery |
| Stand-by | Up to 270 h |
| Talk time | Up to 12 h 50 min |
| Features | Chipset | Mediatek MT6752 |
| CPU | Octa-core 1.7 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-T760MP2 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | White/Gold, Black |
| Others | - Active noise cancellation with dedicated mic - MP4/H.264 player - MP3/WAV/eAAC+ player - Photo/video editor - Document viewer |