| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v4.2.2 (Jelly Bean), upgradable to v4.4.2 (KitKat) |
| Dimension | 145.1 x 70.1 x 5.6 mm (5.71 x 2.76 x 0.22 in) |
| Weight | 129 g (4.55 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| SIM | Micro-SIM |
| Announced | 2014, May |
| Status | Available. Released 2014, May |
| Display | Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches (~67.8% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 13 MP, 4160 x 3120 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face/smile detection, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 5 MP |
| Memory | Card slot | No |
| Internal | 16 GB, 2 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 12 |
| Speed | HSPA |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v2.1, A2DP, EDR |
| USB | microUSB v2.0, USB Host |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Ion 2300 mAh battery |
| Stand-by | Up to 230 h |
| Talk time | Up to 10 h |
| Features | Chipset | Mediatek MT6592 |
| CPU | Octa-core 1.7 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-450MP4 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio with RDS |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Black, White |
| Others | - Active noise cancellation with dedicated mic - MP4/H.264 player - MP3/WAV/eAAC+ player - Photo/video editor - Document viewer - Voice memo/dial |