| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v4.4.2 (KitKat) |
| Dimension | 137 x 66 x 10.3 mm (5.39 x 2.60 x 0.41 in) |
| Weight | 139.2 g (4.90 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| SIM | Micro-SIM |
| Announced | 2014, November |
| Status | Available. Released 2014, December |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches (~67.3% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 16 MP, 3456 x 4608 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 4 MP |
| Memory | Card slot | No |
| Internal | 16 GB, 2 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | v2.1, A2DP, EDR |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Li-Po 2200 mAh battery |
| Stand-by | Up to 220 h |
| Talk time | Up to 11 h |
| Features | Chipset | Qualcomm MSM8274 Snapdragon |
| CPU | Quad-core 2.15 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | White, Green |
| Others | - Active noise cancellation with dedicated mic - MP4/H.264 player - MP3/WAV/eAAC+ player - Photo/video editor - Document viewer |