| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v4.2 (Jelly Bean) |
| Dimension | 130.4 x 64.4 x 9.1 mm (5.13 x 2.54 x 0.36 in) |
| Weight | 147.7 g (5.19 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| SIM | Micro-SIM |
| Announced | 2013, November |
| Status | Available. Released 2013, November |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches (~66.5% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 8 MP, 3264 x 2448 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face/smile detection, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 2 MP |
| Memory | Card slot | No |
| Internal | 16 GB, 1 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Class 12 |
| EDGE | Class 10 |
| Speed | HSPA |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | v2.1, A2DP, EDR |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Li-Po 3000 mAh battery |
| Stand-by | Up to 350 h |
| Talk time | Up to 8 h 20 min (2G) / Up to 7 h (3G) |
| Features | Chipset | Mediatek MT6589T |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544MP2 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Black |
| Others | - MP3/AAC/WAV player - MP4/H.264 player - Document viewer - Photo viewer/editor - Voice memo/dial |