| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v6.0 (Marshmallow) |
| Dimension | 152.3 x 75.3 x 8.2 mm (6.00 x 2.96 x 0.32 in) |
| Weight | 183 g (6.46 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE 1800 / 2100 / 2600 TD-LTE 1900 / 2300 / 2500 / 2600 |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Announced | September, 2016 |
| Status | September, 2016 |
| Display | Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches (~72.7% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 13 MP, phase detection autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 8 MP |
| Memory | Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 64 GB, 4 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat6 300/50 Mbps |
| WLAN | v4.0, A2DP, EDR |
| Bluetooth | v2.1, A2DP, EDR |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
| Features | Chipset | Mediatek MT6735 |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Gold, Mocha Gold |
| Others | - Fast battery charging - MP4/H.264 player - MP3/WAV/eAAC+ player - Photo/video editor - Document viewer - Power Bank function |