| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v4.2.2 (Jelly Bean) |
| Dimension | 139.7 x 66.3 x 8.5 mm (5.5 x 2.61 x 0.33 in) |
| Weight | 143.1 g (5.04 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Announced | April, 2014 |
| Status | April, 2014 |
| Display | Type | IGZO capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches (~65.7% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 13 MP, 4160 x 3120 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | Rotating lens, geo-tagging, touch focus, face/smile detection, panorama, HDR |
| Video | 1080p |
| Front Camera | No |
| Memory | Card slot | No |
| Internal | 16 GB, 1 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v2.1, A2DP, EDR |
| USB | microUSB v2.0, USB Host |
| Battery | Capacity | Non-removable 2200 mAh battery |
| Stand-by | Up to 244 h |
| Talk time | Up to 8 h 40 min |
| Features | Chipset | Mediatek MT6592 |
| CPU | Octa-core 1.7 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-450MP4 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Black, White |
| Others | - Active noise cancellation with dedicated mic - MP4/WMV/H.264 player - MP3/WAV/WMA/eAAC+ player - Photo/video editor - Document viewer - Voice memo/dial |