| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v5.1 (Lollipop) |
| Dimension | 140.7 x 70.2 x 8.6 mm (5.54 x 2.76 x 0.34 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G Network | LTE 800 / 1800 / 1900 TD-LTE 2600 |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Announced | September, 2015 |
| Status | September, 2015 |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
| Size | 5.0 inches (~69.8% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 13 MP, 4128 x 3096 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 5 MP, LED flash |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 16 GB, 2 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Class 12 |
| EDGE | Class 10 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | v4.0, A2DP, EDR |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Li-Po 2100 mAh battery |
| Stand-by | Up to 210 h |
| Talk time | Up to 9 h 30 min |
| Features | Chipset | Mediatek MT6753 |
| CPU | Octa-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Black, White |
| Others | - MP4/H.264 player - MP3/WAV/eAAC+ player - Photo/video editor - Document viewer |