| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v4.4.2 (KitKat) |
| Dimension | 134.5 x 67.2 x 9.7 mm (5.30 x 2.65 x 0.38 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 3(1800), 7(2600), 20(800) |
| SIM | Micro-SIM |
| Announced | December, 2014 |
| Status | December, 2014 |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches (~61.7% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 5 MP, 2592 Ñ… 1944 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | VGA |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8 GB, 1 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v2.1, A2DP, EDR |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Li-Ion 1800 mAh battery |
| Stand-by | Up to 180 h (2G) / Up to 180 h (3G) |
| Talk time | Up to 7 h 30 min (2G) / Up to 6 h 30 min (3G) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Black, White |
| Others | - MP4/H.264 player - MP3/WAV/eAAC+ player - Photo/video editor - Document viewer |