| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v4.2.2 (Jelly Bean) |
| Dimension | 129.2 x 68 x 10.9 mm (5.09 x 2.68 x 0.43 in) |
| Weight | 153.7 (5.40 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| SIM | Dual SIM (dual stand-by) |
| Announced | January, 2014 |
| Status | January, 2014 |
| Display | Type | TFT capacitive touchscreen |
| Size | 4.3 inches (~59.9% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 5 MP, 2592 Ñ… 1944 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | VGA |
| Memory | Card slot | No |
| Internal | 4 GB, 512 MB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Class 12 |
| EDGE | Class 10 |
| Speed | HSPA |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | v2.1, A2DP, EDR |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Li-Ion 1700 mAh battery |
| Stand-by | Up to 212 h |
| Talk time | Up to 6 h 30 min (2G) / Up to 5 h 30 min (3G) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Black, White |
| Others | - MP3/AAC/WAV player - MP4/H.264 player - Document viewer - Photo viewer/editor - Voice memo/dial |