| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v4.4.2 (KitKat) |
| Dimension | 142 x 72.5 x 8.1 mm |
| Weight | 145 g |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Announced | March, 2014 |
| Status | April, 2014 |
| Display | Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.1 inches |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 - TouchWiz UI |
| Photography | Rear Camera | 16 MP |
| Features | face detection autofocus, LED flash, 1/2.6 sensor size, 1.12 µm pixel size, Dual Shot, Simultaneous HD video and image recording, geo-tagging, touch focus,,br> face and smile detection, image stabilization, HDR |
| Video | Yes |
| Front Camera | 2MP |
| Memory | Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 16/32 GB , 2 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | v4.0 with A2DP, EDR, LE |
| NFC | Yes |
| USB | microUSB v3.0 (MHL 2.1), USB On-the-go, USB Host |
| Battery | Capacity | 2800 mAh |
| Talk time | Up to 16 h |
| Music play | Up to 46 h |
| Features | Chipset | Exynos 5 Octa 5422 |
| CPU | Quad-core 1.9 GHz Cortex-A15 & quad-core 1.3 GHz Cortex-A7, 2GB RAM |
| GPU | Mali-T628 MP6 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, gesture, heart rate |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM, RSS |
| Browser | HTML5 |
| Colors | Charcoal Black, Copper Gold, Electric Blue, Shimmery White |
| Others | - Wireless charging (market dependent) - ANT+ support - S-Voice natural language commands and dictation - Smart stay, Smart pause, Smart scroll - Air gestures - Dropbox (50 GB cloud storage) - Active noise cancellation with dedicated mic - TV-out (via MHL 2.1 A/V link) - SNS integration - MP4/DivX/XviD/WMV/H.264/H.263 player - MP3/WAV/WMA/eAAC+/FLAC player - Organizer - Image/video editor - Document viewer (Word, Excel, PowerPoint, PDF) - Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Talk, Picasa - Voice memo/dial/commands - Predictive text input (Swype) |