| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v4.4.4 (KitKat) |
| Dimension | 130.8 x 67.9 x 8.8 mm (5.15 x 2.67 x 0.35 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (G3606, G3608, G3609) |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - G360G, G360F |
| SIM | Optional Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Announced | November, 2014 |
| Status | November, 2014 |
| Display | Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 480 x 800 pixels, 4.5 inches (~207 ppi pixel density) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 5 MP, 2592 Ñ… 1944 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection |
| Video | 1080p |
| Front Camera | 2 MP |
| Memory | Card slot | microSD, up to 64 GB |
| Internal | 8 GB, 1 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v4.0, A2DP |
| NFC | Yes |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Li-Ion 2000 mAh battery |
| Features | Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Colors | Black, White |
| Others | - MP4/H.264 player - MP3/WAV/eAAC+/FLAC player - Photo/video editor - Document viewer |