| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v4.4.2 (KitKat) |
| Dimension | 124.6 x 61.3 x 8.9 mm |
| Weight | 107 g |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| Announced | June, 2014 |
| Status | July, 2014 |
| Display | Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3,TouchWiz UI |
| Photography | Rear Camera | 8 MP |
| Features | autofocus, LED flash, Geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama |
| Video | Yes |
| Front Camera | 2MP |
| Memory | Card slot | microSD card (supports up to 64GB) |
| Internal | 16GB |
| Sound | Alert types | Downlaodable, Polyphonic, MP3, WAV |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| WLAN | WLAN (Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA,Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot) |
| Bluetooth | Bluetooth v4.0 with A2DP, EDR, LE, |
| USB | USB (microUSB v3.0 (MHL 2), USB On-the-go, USB Host) |
| Battery | Capacity | 2100mAh |
| Features | Chipset | Exynos 3 Quad 3470 |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A7, 1GB RAM |
| GPU | Mali-400 MP4 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, heart rate |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM, RSS |
| Browser | HTML5 |
| Colors | Black, White |
| Others | GPS + A-GPS support & GLONASS, Document editor, Google Search, Maps, Gmail, Voice memo/dial/commands, Predictive text input (Swype), YouTube, Calendar, Speakerphone |