| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Dimension | 144x69x7.7mm |
| Weight | 128g |
| Technology | 2G Network | GSM 850/900/1800/1900 |
| 3G Network | WCDMA 900/2100 |
| SIM | Single SIM |
| Announced | 2015, March |
| Status | Available. Released 2015,july |
| Display | Type | Super AMOLED Plus capacitive touchscreen.16M colors, 441 PPi, |
| Size | 5 |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Gorilla Glass protection |
| Photography | Rear Camera | 13 Mega Pixel Camera Full HD Auto-Focus with LED Flash |
| Features | Multi Shot, V gesture, Beauty effects, Panorama shots |
| Video | Yes |
| Front Camera | 5.0MP FHD autofocus |
| Memory | Card slot | 32GB Internal |
| Internal | 32GB |
| Sound | Alert types | Downloadable, Polyphonic, MP3 |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 with A2DP |
| USB | Yes |
| Battery | Capacity | 2020 mAh |
| Features | Chipset | Cortex A7 + GPU: PowerVR Series 5XT |
| CPU | 1.5 Quadcore Tubro Processor, 1GB RAM |
| Sensors | Gyro, Accelerometer, proximity, Light Sensor, Compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | GPS + A-GPS support |
| Colors | Black, White |
| Others | Document editor, Photo viewer/editor, Google Search, Maps, Gmail, Voice memo/dial/commands, Calendar,View your videos and images by synchronizing the Noir Z4 with your TV. Videos are saved in your phones memory or if being streamed live..enjoy through Wi-Fi display,Digital DTS |