| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v4.2 (Jelly Bean) |
| Dimension | 170.7 x 82.6 x 9 mm (6.72 x 3.25 x 0.35 in) |
| Weight | 213 g (7.51 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| SIM | Micro-SIM - Touch-sensitive panel (back) |
| Announced | September, 2013 |
| Status | October, 2013 |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.9 inches (~68.1% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes - Color OS |
| Photography | Rear Camera | 13 MP, 4128 x 3096 pixels, autofocus, dual-LED flash, |
| Features | Rotating lens, geo-tagging, touch focus, face detection, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 13 MP, autofocus, LED flash |
| Memory | Card slot | No |
| Internal | 16/32 GB, 2 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | v4.0 |
| NFC | Yes |
| USB | microUSB v2.0, USB Host |
| Battery | Capacity | Li-Ion 3610 mAh battery |
| Features | Chipset | Qualcomm Snapdragon 600 |
| CPU | Quad-core 1.7 GHz Krait 300 |
| GPU | Adreno 320 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email |
| Browser | HTML5 |
| Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | White, dark blue |
| Others | - O-Click bluetooth remote control - MP4/DivX/XviD/WMV/H.264 player - MP3/WAV/eAAC+/FLAC player - Document viewer - Photo viewer/editor - Voice memo/dial/command |