| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Microsoft Windows 10 |
| Dimension | 136.1 x 67.8 x 9.9 mm (5.36 x 2.67 x 0.39 in) |
| Weight | 141.9 (5.01 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | Yes - HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | Yes - LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| SIM | Nano-SIM |
| Announced | October, 2015 |
| Status | December, 2015 |
| Display | Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colours, Multitouch, Corning |
| Size | 5 inches, 1440 x 2560 pixels |
| Protection | Gorilla Glass 3 Protection |
| Photography | Rear Camera | 5 MP, 3264 x 2448 pixels |
| Features | 1/3'' Sensor Size |
| Video | 720p |
| Front Camera | 2 MP |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8 GB ROM, 1 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA |
| WLAN | Yes - Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | Yes - Version 4.1, A2DP, EDR, LE/ apt-X |
| NFC | Yes |
| USB | microUSB version 2.0, |
| Battery | Capacity | Li-Ion 2100 mAh battery |
| Stand-by | Up to 672 h (2G) / Up to 672 h (3G) |
| Talk time | Up to 16 h (2G) / Up to 14 h (3G) |
| Music play | Up to 60 h |
| CPU | 1 GHz, Quad Core, Cortex-A7, Adreno 304 GPU, Snapdragon 210 |
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, A-GPS, GLONASS |
| Java | No |
| Colors | Black |
| Others | - MP3/WAV/eAAC+ player - MP4/H.265 player - OneDrive (15 GB cloud storage) - Document viewer - Video/photo editor |