| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Microsoft Windows Phone 8.1 with Lumia Denim |
| Dimension | 144 x 73.7 x 9.4 mm (5.67 x 2.90 x 0.37 in) |
| Weight | 152 g (5.36 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM |
| 3G Network | HSPA |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Announced | April, 2015 |
| Status | May, 2015 |
| Size | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 8 MP, 3264 x 2448 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | 1/4'' sensor size, geo-tagging |
| Video | 480p@30fps |
| Front Camera | 5 MP, 480p |
| Memory | Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 8 GB, 1 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | v4.0, A2DP |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Li-Ion 2200 mAh battery |
| Stand-by | Up to 576 h (2G) / Up to 576 h (3G) |
| Talk time | Up to 26 h (2G) / Up to 15 h (3G) |
| Music play | Up to 81 h |
| Stand-by | Up to 576 h (2G) / Up to 576 h (3G) |
| Talk time Dual | Up to 26 h (2G) / Up to 15 h (3G) |
| Loudspeaker | Yes |
| Features | Chipset | Qualcomm Snapdragon 200 |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 302 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Java | No |
| Colors | Orange, white, black, gray, blue |