| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v4.4.4 (KitKat) |
| Dimension | 141 x 70 x 8.2 mm (5.55 x 2.76 x 0.32 in) |
| Weight | 128 g (4.52 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 900 / 1800 / 1900 SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 20(800), 40(2300) Data only, no voice |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Announced | january, 2015 |
| Status | January, 2015 |
| Display | Type | IPS capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches (~69.8% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 8 MP, 3264 x 2448 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection |
| Video | Yes |
| Front Camera | 2 MP |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8 GB, 1 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes, dual speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | v4.0, A2DP |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Li-Po 2300 mAh battery |
| Stand-by | Up to 264 h (2G) / Up to 264 h (3G) |
| Talk time | Up to 22 h (2G) / Up to 13 h (3G) |
| Features | Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Black |
| Others | - Active noise cancellation with dedicated mic - MP4/H.264 player - MP3/WAV/eAAC+/FLAC player - Photo/video editor - Document viewer |