| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v5.1.1 (Lollipop) |
| Dimension | 143.1 x 71.8 x 9.7 mm (5.63 x 2.83 x 0.38 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 - TIT-AL00 HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - TIT-U02 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - TIT-AL00 |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Announced | 2015, October |
| Status | Available. Released 2015, October |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors, |
| Size | 5.0 inches |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 13 MP, 4128 x 3096 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 5 MP |
| Memory | Card slot | microSD, up to 128 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16 GB, 2 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA |
| WLAN | (Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, Wi-Fi hotspot), |
| Bluetooth | v4.0, A2DP, LE |
| NFC | No |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
| Features | Chipset | Mediatek MT6735P |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Gray, Gold, White |
| Others | - Fast battery charging - Reverse charging - Active noise cancellation with dedicated mic - MP3/WAV/eAAC+/Flac player - MP4/H.264 player - Document viewer - Photo/video editor |