| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android 5.0 Lollipop + HUAWEI EMUI 3.1 |
| Dimension | 143.5 x 72.1 x 8.5mm |
| Weight | 155g |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE 800 / 900 / 1800 / 2100 / 2600 |
| SIM | Yes |
| Announced | November, 2015 |
| Status | November, 2015 |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors, |
| Size | 5.0 inches |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 8 MP, autofocus, LED Flash, |
| Features | Geo-tagging, touch focus, HDR |
| Video | Yes |
| Front Camera | 2 MP |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8GB built-in, 1GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA |
| WLAN | (Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, Wi-Fi hotspot), |
| Bluetooth | v4.0, A2DP |
| USB | microUSB |
| Battery | Capacity | 2200 mAh |
| CPU | 1.1 GHZ Quad-Core, Qualcomm MSM8209 |
| GPU | Adreno 304 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Black, White |
| Others | GPS + A-GPS, GLONASS support, Active noise cancellation with dedicated mic, Organizer, Document viewer, Photo viewer/editor, Voice memo/dial, Predictive text input |