| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v6.0 (Marshmallow) |
| Dimension | 145 x 70.9 x 7 mm (5.71 x 2.79 x 0.28 in) |
| Weight | 144 g (5.08 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - EVA-L19 HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 - EVA-L29 - EVA-L09 TD-SCDMA |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 7(2600), 20(800), 38(2600), 39(1900), 40(2300), B41 - EVA-L19 LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 6(900), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 38(2600) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | April, 2016 |
| Status | April, 2016 |
| Display | Type | IPS-NEO LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches (~72.9% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 - Emotion UI 4.1 |
| Photography | Rear Camera | Dual 12 MP, f/2.2, 27 mm, Leica optics, phase detection autofocus, dual-LED (dual tone) flash |
| Features | 1.25 µm pixel size, geo-tagging, touch focus, face/smile detection, panorama, HDR |
| Video | Yes, 1080p@30fps |
| Front Camera | 8 MP, f/2.4, 1080p |
| Memory | Card slot | microSD, up to 128 GB (uses SIM 2 slot) |
| Internal | 32 GB, 3 GB RAM (EVA-L19/EVA-L09) 64 GB, 4 GB RAM (EVA-L29) |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSDPA, HSUPA, LTE |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | Yes, v4.0 with A2DP |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
| Features | Chipset | HiSilicon Kirin 955 |
| CPU | Quad-core 2.5 GHz Cortex-A72 & quad-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T880 MP4 |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS/ BDS (market dependant) |
| Java | No |
| Colors | Ceramic White, Haze Gold, Rose Gold, Titanium Grey, Mystic Silver, Prestige Gold |
| Others | - Active noise cancellation with dedicated mic - XviD/MP4/H.265 player - MP3/eAAC+/WAV/Flac player - Document viewer - Photo/video editor |