| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v5.1 (Lollipop) |
| Dimension | 7.8 mm thickness |
| Weight | N/A |
| Technology | 2G Network | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 - SCL-TL00H GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 - SCL-CL00, SCL-AL00 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 - SCL-AL00 TD-SCDMA - SCL-TL00H CDMA2000 1xEV-DO - SCL-CL00, SCL-AL00 |
| 4G Network | LTE band 38(2600), 39(1900), 40(2300) - SCL-TL00H LTE band 1(2100), 3(1800), 41(2500) - SCL-CL00 LTE band 1(2100), 3(1800), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - SCL-AL00 |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Announced | July, 2015 |
| Status | July, 2015 |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches |
| Multi-touch | Yes - Emotion 3.1 UI |
| Photography | Rear Camera | 8 MP, 3264 x 2448 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, panorama, HDR |
| Video | 720p@30fps |
| Front Camera | 2 MP |
| Memory | Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 8 GB, 1/2 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v4.1, LE |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Li-Po 2200 mAh battery |
| Stand-by | Up to 300 h (3G) |
| Talk time | Up to 11 h (3G) |
| Features | Chipset | Qualcomm MSM8909 Snapdragon 210 |
| CPU | Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 304 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Java | No |
| Colors | White, Black, Gold |